znak Měnína

Pátá třída

Aktuality
22/12/2021
Milí rodiče,
zveme vás všechny na výstavu betlémků, které si pro vás připravily paní učitelky a děti z družiny.
K vidění jsou za okny školy.
Keře a plot před školou nám obrostly spoustou vánočních přání, která vyráběly všechny děti naší školy.
Přijďte se podívat a kterékoli si můžete odnést domů. 
Přeji vám všem krásné a radostné Vánoce, rodinnou pohodu, hodně zdraví a štěstí v novém roce.    Renata Uhlířová, tř. uč.


22/12/2021
VÁNOČNÍ PŘÁNÍČKA A VÝSTAVA BETLÉMŮ
Před školou visí vánoční přáníčka našich žáků.
Kdo má zájem, může si jedno libovolné odnést domů.
 
Během vánočních svátků budou za okny šatny a školní družiny vystavené betlémy.
16/11/2021
Sázení keřů – pátek 12. listopadu
Naše třída se vydala pomáhat sázet keře, abychom pomohli přírodě. Sázení probíhalo za slepým ramenem říčky. Byli tam zahradníci a pan starosta. Na vozíku měli sazenice a nářadí. Zahradníci nám půjčili rýče, kladivo a řekli nám, jak máme postupovat.
Postup zní: vyryjete rýčem díru zhruba 30 cm hlubokou. Z květináče vytáhnete sazenici keře a dáte do díry. Potom díru zasypete vykopanou hlínou, hlínu kolem keře udusáte a zalijete vodou.
Snažili jsme se udělat dostačující díru, ale byly tam velké kameny a cihly, tak to šlo těžce. Dost nám pomohl pan starosta.
Po zasazení keřů jsme vzali hadici, která vedla do obrovského kanystru s vodou a zalili je. Keře se musí zalévat pravidelně. Potom jsme kladivem zatloukali dřevěné kolíky do země. Moc nás to bavilo, ale teď nás bolí ruce.
Zasázeli jsme asi dvanáct keřů a přispěli jsme tak k ochraně prostředí. Také nám keře a stromy vyrábí kyslík pro lepší dýchání. Všichni jsme se spolu na práci podíleli, bavilo nás to, i když pro děti je to dost těžká práce.
Páni zahradníci měli s sebou psa, se kterým jsme si hráli. Byla to legrace.
Tato akce se nám moc líbila a myslíme si, že by každý člověk měl přiložit ruku k dílu a zasadit nějaký strom nebo keř. Pomůže tak nejen přírodě, ale i všem lidem.
                                                                                                                                                                   žáci 5. třídy
09/11/2021
Zeměpisná přednáška INDIE
1. listopadu nás navštívil cestovatel, fotograf a novinář pan Kubeš. Zajímavým povídáním a promítáním fotografií nás provedl po Indii. Děti o přednášce napsaly:

 • Přednáška se mi velice líbila. Překvapilo mě, že pan Kubeš byl v Indii už šestkrát. Nevěděl jsem, že kráva je pro Indy bohyně a slon slouží jako TAXI. Zaujalo mě, že děti mohou mít manžela, manželku a děti už v deseti letech. Jeden bohatý pán měl prý 370 manželek.                                                                  (Tomáš Střílek)

 • Do Indie bych chtěla jet, protože je tam velbloudí pláž a já mám velbloudy moc ráda. Muži tam mají na hlavě turbany. Jsou tam také koníci, kteří musí umět skákat na trampolíně. Pak bych se chtěla podívat do města, kde jsou všude opičky, které ti berou věci. Po městě chodí krávy, které ti přinášejí štěstí, takže jim nesmíš ublížit, protože jsou to bohyně.                           (Denisa Hrouzková)

 • Překvapilo mě, že když v Indii uděláte nějaký hřích, jdete se potopit do řeky Gangy. Potom se z ní napijete, a tím jste se očistili od všeho špatného. Ale opodál se koupe nějaký ten slon a dál se do vody hodí mrtvola, když se nespálí nebo lidé nemají peníze na to, aby si mohli dovolit pohřeb. Život se slonem je prý podobný jako s labutí. Když jeden umře, druhý se utrápí. Takže když umře člověk, slon se utrápí.                                                                     (Marie Šillerová)

 • Nejvíce mě zaujalo, když nám pan Kubeš vyprávěl, jak mu roztomilé opičky ukradly batoh. Pan Kubeš musel jít za svatým a požádal ho, aby mu opice batoh vrátily. Tak se spolu domluvili, pan Kubeš musel zaplatit na naše asi 200 korun a opičky mu batoh vrátily.                                                                         (Adéla Valná)

 • Líbilo se mi, jak pan Kubeš jedl v Indii nejpálivější placku. Pan prodavač mu řekl, že když ji sní za dvacet minut, bude mít u něj jídlo na rok zdarma. Pan Kubeš souhlasil. Jídlo bylo tak ostré, že ho musel zapíjet. Za pět minut vypil pět litrů vody, za dalších patnáct minut další spoustu vody. Čas uběhl a jídla ubyla jen čtvrtka. Pan Kubeš prohrál.                                                          (Viktor Pospíšil)

 • Nejvíce se mi líbil taxík, protože to byl slon a já mám slony rád. Potom mě zaujalo, jak pan Kubeš povídal o tom, že hlavu nepřítele si Indové napíchnou na kůl a vystaví.                     (Jakub Táborský)

 • Nejvíce se mi líbilo růžové město, které je postaveno z růžových cihel. Nelíbilo se mi, jak se lidé koupou ve špinavé vodě, a potom se jí napijí, a také jak lidé spí na ulici.                      (Eliška Odrážková)

 • O Indii jsem se dozvěděla, že je tam velký počet obyvatel. Přejí si jenom pravou rukou, protože levou rukou se utírají na WC. Mají tam také restauraci Mc Donald's, která je vegetariánská. Všude běhají opičky, které vám berou věci, třeba když spíte v hotelu.                                                                                     (Vanesa Aujezdská)


Všem se přednáška moc líbila. Viděli jsme spoustu zajímavých fotografií, dozvěděli jsme se hodně informací o Indii a vyslechli jsme  spoustu zajímavých a vtipných historek z cest pana Kubeše. Děkujeme mu a už se těšíme na další povídání.
09/11/2021
Lipka - Cesta do Ekvádoru
26. října jsme navštívili brněnskou Lipku, kde nás čekal program Cesta do Ekvádoru. Lipka je školské zařízení pro enviromentální vzdělávání. Zaměřuje se na výukové programy a učí děti zodpovědnějšímu přístupu k přírodě a životnímu prostředí doma i ve světě. Děti o tomto programu napsaly:

 • Ekvádor je země v Jižní Americe. Zjistili jsme, že je tam velká chudoba. Žije tam spousta druhů zvířat, ja tam hodně vlhko a pěstují se tam banánovníky, kakaovníky, kávovníky a spousta druhů ovoce. Také se tam těží ropa.

 • Nevěděl jsem, že se banány do Česka převáží tak dlouhou dobu a je na nich tolik práce. Cesta do Evropy je velmi dlouhá a doprava lodí a nákladními auty hodně znečistí životní prostředí.

 • Překvapilo mě, že lidé, co se starají o banány, dostávají hrozně málo peněz. Dozvěděla jsem se, že se banány pěstují na velkých plantážích.

 • Na Lipce mě zaujalo jak se dělá čokoláda. Vyrábí se z kakaových bobů, které jsme ochutnávali. Byly hodně hořké. Nakonec jsme ochutnali jablka namočená v rozpuštěné hořké čokoládě. Toto občerstvení jsme si sami připravili. Bylo to výborné.

 • Líbila se mi hra na kupce a zemědělce. Sbírali jsme kartičky s kakaovými boby a dávali je do košíků. Potom jsme s nimi obchodovali a paní Lenka (průvodkyně programem) je od nás kupovala. Potom jsme peníze rozdělovali všem lidem, kteří  pracovali na výrobě čokolády. Překvapilo mě, že pěstitelé dostávali nejmenší částku. Přijde mi to nespravedlivé.

 • Povídali jsme si o ničení pralesů kvůli těžbě ropy. Lidem v Ekvádoru se to nelíbí, a proto demonstrují.

 • Hráli jsme hru na těžaře, místní obyvatele a jaguáry. Dělali jsme dřep za každou kapku ropy a ničili jaguárům obydlí a obyvatelům pole.

 • Velice mě bavila hra s kartičkami, podle kterých jsme vyprávěli příběh.

 • Hráli jsme hru, kdy jsme nakupovali ovoce, a pak ho přiřazovali k zemi, ve které se pěstuje. Země jsme vyhledávali na mapě. Moc se mi to líbilo.


Děti byly navštíveným programem, který byl nabitý informacemi a spoustou her, nadšeny. Už teď se těšíme na další podobný výlet.